Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


navody:vps:sprava

Vytvoření a správa VPS

Vytvoření VPS

Členům je dovoleno vytvářet VPS v playground i produkci a to za předpokladu, že má k dispozici dostatek prostředků a umožňuje to jeho nastavení prostředí. Prostředky je možné získat snížením parametrů existujících VPS nebo připlacením za více prostředků.

Vytvoření nové VPS se skládá ze tří kroků:

  1. výběr prostředí
  2. výběr lokace
  3. volba hostname, distribuce a parametrů

IP adresy

Člen má přidělenu jednu IPv4 adresu a 32 /64 IPv6 adres v každém prostředí. Tyto adresy může libovolně rozdělit mezi VPS. Více IPv4 je k dispozici za poplatek, další IPv6 přidělujeme na dotaz.

Více informací na stránce o správě a různých typech IP adres zde.

Heslo roota

Při nastavování hesla roota lze vybrat ze dvou typů generovaných hesel. Jednoduché heslo se snadněji opisuje, ale není dobré ho nechat nastavené dlouhodobě.

Automatické vložení klíčů

vpsAdmin umí do nově vytvořeného VPS vložit klíče automaticky. Nejprve mu jej musíme předat. To uděláme po přihlášení v Edit profile → Public keys → vpravo v panelu Add public key.

U každého klíče si můžeme vybrat, jestli se má do nových/reinstalovaných VPS nahrávat automaticky. Klíče můžeme kdykoliv do běžícího VPS také nahrát pomocí formuláře v detailech VPS, hned pod formulářem na nastavení hesla.

Volba distribuce

Formulář pro reinstalaci distribuce nyní umožňuje pouhou aktualizaci informace o distribuci, která je ve VPS. Toho můžete využít, když např. systém aktualizujete na novou verzi a distribuce zobrazená ve vpsAdminu pak neodpovídá realitě.

Reinstalace systému maže všechny subdatasety VPS. Více o datasetech.

Parametry VPS

V detailu VPS je možné měnit parametry VPS. Minimální konfigurace VPS je 1 CPU, 256 MB RAM a 512 MB disku. Maximální konfigurace je 8 CPU, 16 GB RAM, diskový prostor není omezen.

Pokud chcete vytvořit novou VPS, je nutné pro ni udělat místo - snížit parametry jiné VPS, případně kontaktovat podporu a domluvit se na navýšení prostředků.

Hostname

Hostname VPS je možné změnit přímo ve vpsAdmin a při každém startu VPS dojde automaticky k přepsání volby v /etc/hosts. Hostname je ale možné spravovat i manuálně, mimo vpsAdmin. V detailu VPS je možné zvolit, kterou variantu preferujete.

Features

Features lze zapínat/vypínat jednotlivě. Při jakékoliv změně dojde k restartu VPS.

  • TUN/TAP - „TUN routing/TAP bridging“ Povolí vytváření virtuálních interface, např. pro VPN.
  • FUSE - „Filesystem in Userspace“ Povolí modul jádra, umožňující neprivilegovaným uživatelům vytvářet si vlastní souborové systémy.
  • PPP - „Point-to-Point Protocol“ Povolí protokol používaný pro propojeni dvou síti po telefonní, případně ISDN lince.
  • KVM - „Kernel-based Virtual Machine“ Povolí použití KVM, pro HW podporu virtualizace.
  • LXC nesting - Umožní uvnitř VPS používat LXC/LXD kontejnery
  • AppArmor control directories - Umožní přístup k AppArmor rozhraní v kernelu, tzn. vypnutím efektivně zakážete aplikacím používat AppArmor.

Klonování VPS

Klonovat lze buď do nové nebo do existující VPS. V případě klonování do existující VPS je původní VPS se všemi subdatasety smazán!

Ve formuláři vyberete buď environment, lokaci nebo VPS, do které chcete aktuálně otevřený VPS naklonovat.

Nastavení času pro odstávky VPS

Vhodný čas pro vykonání odstávek VPS lze nastavit pro každý den v týdnu jinak.

Během této doby může dojít ke krátkým odstávkám VPS, je-li to nezbytně nutné. Nejvíce se toho využívá při migracích VPS mezi nody. O odstávkách a migracích vždy informujeme na e-mail uvedený ve vpsAdminu.

navody/vps/sprava.txt · Poslední úprava: 2023/09/10 16:04 autor: Aither

Nástroje pro stránku