Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


navody:vps:playgroundvps

Playground VPS

Pro účely testování máte možnost si vytvořit další VPS s omezenou životností. Říkáme mu playground VPS, je zdarma, ale má omezenou životnost na jeden měsíc – je ale možno se individuálně domluvit na prodloužení životnosti, pište na podporu. Každý člen může mít jeden playground VPS, po expiraci a smazání playground VPS je možno vytvořit další. Playground je samostatná lokace z hlediska našeho setupu, tedy stejně jako produkční Praha a Brno má svoje rozsahy IP adres a nelze je přidělit mimo playground lokaci.

K čemu slouží playground VPS

  • testování nových konfigurací systému
  • testování nových distribucí
  • celkově testování a „hraní si“ čehokoliv / s čímkoliv

K čemu neslouží playground VPS

  • jako sekundární VPS (tzn. VPS dlouhodobě v provozu)
  • dlouhodobé vývojové prostředí pro vaší aplikaci - pgnd je na otestovaní riskantních přechodů, ne na dlouhodobý vývoj

Vytvoření VPS

Playground VPS si můžete založit ve vpsAdminu. Můžeme si vytvořit buď čistou (prázdnou) VPS, nebo naklonovat již existující server.

Založení čisté VPS

Čistou VPS vytvoříme v sekci VPS kliknutím na odkaz „New VPS“ v pravém sloupci vpsAdminu. Následně musíme zvolit, že chceme založit nový VPS v prostředí Playground.

Poté zvolíme parametry vytvářeného VPS a založí se nám nový Playground VPS.

Naklonování již existující VPS

Pro testování různých konfigurací nad produkčním systémem se může hodit funkce klonování VPS. Na nově vytvořeném VPS pak budeme mít kopii původního systému (včetně dat) z klonovaného VPS.

Klonování se provádí v detailu VPS, který chceme naklonovat. V pravém sloupci klikněte na Clone VPS a poté zvolte klonování do prostředí Playground.

Pozor na to, klonování je možné pouze, pokud již nemáte vytvořené playground VPS.

Tento proces může chvíli trvat v závislosti na velikosti a typu dat na klonované VPS. Proces klonování je možné sledovat v transaction logu.

Prohození VPS (swap)

Na playground nebo i staging VPS si můžeš připravit nový systém nebo konfiguraci a potom toto nové VPS přenést do produkce. Funkce swap VPS přenese playground VPS do produkce, vymění se IP adresy a původní produkční VPS se přenese zase na playground. Swap VPS lze provést z detailu produkční VPS.

Je důležité vyvolat swap z detailu produkční VPS a ne naopak. Tento VPS se pak považuje za hlavní a je u něj minimalizována nedostupnost.

Co přesně se při swapu VPS stane nám vpsAdmin před jeho provedením ukáže:

Swap se skládá ze dvou migrací VPS. Nejprve se přesune playground do produkce, prohodí se IP adresy, nová VPS se spustí a poté se původní produkční VPS přesouvá na playground. V přehledu jsou zeleně označeny položky, které se mezi VPS prohodí.

Doménové záznamy k playground VPS

Na našich DNS serverech jsou automaticky generována doménová jména pro všechny playground VPS. Slouží k tomu, abyste měli možnost si vyzkoušet nové nastavení a nepotřebovali přitom vlastní doménu.

Doménová jména jsou odvozena od IP adresy vaší playground VPS. Pokud tedy dostanete adresu 185.8.164.10, máte k dispozici jméno 10.164.8.185.pgnd.vpsfree.cz a všechna další jména vyšších řádů, tedy například testovaci.10.164.8.185.pgnd.vpsfree.cz.

navody/vps/playgroundvps.txt · Poslední úprava: 2024/07/21 13:58 autor: aither

Nástroje pro stránku