Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


informace:vpsadminos

Virtualizační technologie vpsAdminOS

Pro provoz VPS používáme vpsAdminOS. Jedná se o námi udržovanou linuxovou distribuci zaměřenou na kontejnerovou virtualizaci.

VPS se ve většině situací chová stejně jako fyzický linuxový server (nebo plně virtualizovaný virtuální server) s danou distribucí. Má svoje účty, svoje aplikace, svoje data.

Rozdíl oproti plné virtualizaci spočívá v tom, že VPS sdílí s hostitelem linuxové jádro. VPS nemá svůj vlastní hardware, nemá vlastní disky ani zavaděč. Běh všech VPS pod jedním jádrem nám umožnuje efektivně sdílet systémové prostředky jako CPU, paměť a disky. Více info viz vpsAdminOS.

Jako úložiště používáme ZFS, kde má každé VPS svůj vlastní dataset. Více viz datasety.

Mohu nabootovat vlastní ISO?

Ne. Lze použít nouzový režim a nastartovat VPS z vybrané šablony distribuce. Z nouzového režimu je možné se zvenku dostat k souborovému systému VPS a nahrát tam svůj vlastní systém.

Mohu mít vlastní jádro?

Ani po instalaci vlastního jádra ve VPS nedojde k jeho použití, ani žádné mít nainstalované nemusíte. Boot VPS spočívá ve spuštění /sbin/init uvnitř VPS.

Jediná cesta jak provozovat vlastní jádro je s využitím KVM pro spuštění plně virtualizovaného systému uvnitř naší VPS.

Mohu do kernelu zavést vlastní moduly?

Ne, všechny potřebné moduly už by tam měly být. Vlastní moduly do sdíleného jádra zavádět nelze. Pokud nějaký modul chybí, napiš prosím na podporu.

informace/vpsadminos.txt · Poslední úprava: 2021/04/07 15:29 autor: Aither

Nástroje pro stránku