Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


navody:vps:rdns

Reverzní záznamy (PTR)

Nejčastěji klademe systému DNS běžný dopředný dotaz, tedy: „Jakou IP adresu má tohle doménové jméno?“ Existuje ale i způsob, jak položit reverzní dotaz, tedy: „Jaké doménové jméno patří k této IP adrese?“ K tomu je ale potřeba zavést do systému DNS takzvaný reverzní záznam, označovaný jako PTR. Ten obsahuje odpověď na výše položenou otázku: K této IP adrese patří následující doménové jméno.

Pro každou IP adresu je možné zavést pouze jeden DNS záznam. Pozor ovšem na to, že pro IPv4 a IPv6 adresu je potřeba zavést reverzní záznamy zvlášť.

Správa reverzních záznamů

Všechny reverzní záznamy pro rozsahy IP adres vpsFree.cz jsou delegovány na naše DNS servery. Pokud tedy potřebujete zavést reverzní záznam, napište na podporu. Naši správci vám ochotně nastaví záznam na vaše doménové jméno. Nezapomeňte uvést IP adresy a doménové jméno, na které má záznam mířit.

Příklad

V následujícím příkladu se nejprve zeptáme na dopředný záznam. Poté se zase zeptáme na reverzní záznam získané adresy a obdržíme stejné doménové jméno. Totéž zopakujeme pro IPv6.

$ host mxproxy.vpsfree.cz
mxproxy.vpsfree.cz has address 37.205.9.45
mxproxy.vpsfree.cz has IPv6 address 2a01:430:17:1::ffff:427

$ host 37.205.9.45
45.9.205.37.in-addr.arpa domain name pointer mxproxy.vpsfree.cz.

$ host 2a01:430:17:1::ffff:427
7.2.4.0.f.f.f.f.0.0.0.0.0.0.0.0.1.0.0.0.7.1.0.0.0.3.4.0.1.0.a.2.ip6.arpa domain name pointer mxproxy.vpsfree.cz.

Proč je to důležité

Poštovní servery dnes obvykle v rámci boje proti spamu ověřují, zda je jim pošta doručována z adres, ke kterým náleží správné reverzní záznamy. Pokud poštu posílá běžná domácí internetová přípojka, obvykle nesedí reverzní záznam a dopředný záznam, protože záznamy jsou spravovány jiným správcem.

Pokud tedy chcete serveru dokázat, že jste správcem serveru a můžete manipulovat oběma typy záznamu, nastavte si oba typy záznamů tak, jak je uvedeno v příkladu nahoře. Reverzní záznam pro danou adresu musí vracet doménové jméno, které zase vede na stejnou IP adresu.

Pokud potřebujete nastavit poštovní server tak, aby přijímal poštu pro více domén, navštivte návod pro server Postfix.

navody/vps/rdns.txt · Poslední úprava: 2019/02/27 18:09 autor: martyet

Nástroje pro stránku