Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


navody:distribuce:nixos

NixOS

NixOS je distribuce založená na balíčkovacím systému Nix. Konfigurace systému a všech služeb se provádí deklarativně. Tato stránka popisuje použití NixOS na vpsFree.cz VPS. Pro více informací o NixOS obecně viz dokumentace.

Podporované verze

Poskytujeme šablony VPS pro stabilní vydání NixOS a průběžně pro NixOS unstable.

Sami NixOS používáme na naší infrastruktuře. Naše virtualizační platforma vpsAdminOS je dokonce na NixOS a nixpkgs založená.

Prvotní konfigurace

VPS je vytvořeno ze šablony, která obsahuje minimální systém a SSH. Pro přihlášení je možné použít vygenerované heslo, nebo si nechat nahrát veřejný klíč přes vpsAdmin. Systém lze pak spravovat pomocí nixos-rebuild nebo jiného nástroje na nasazení NixOS.

Naše VPS jsou linuxové kontejnery, není zde zavaděč, jádro je sdílené a je potřeba určité nastavení pro správnou funkci NixOS. Šablona obsahuje tuto konfiguraci v souboru /etc/nixos/vpsadminos.nix, který je naimportován z /etc/nixos/configuration.nix. Aktuální modul s konfigurací je vždy možné stáhnout z https://github.com/vpsfreecz/vpsadminos/blob/staging/os/lib/nixos-container/vpsadminos.nix.

Upgrade mezi verzemi

Upgrade probíhá standardním způsobem ve VPS, v průběhu aktualizace (načtení channel s balíčky, zbuildění konfigurace) však může být třeba ve vpsAdminu v detailu VPS změnit použitou verzi distribuce na novější (právě instalovanou).

Nejprve si vylistujeme stávající channel a zjistíme tak verzi a název kanálu:

sudo nix-channel --list

Poté můžeme přidat channel nové verze na stejném kanálu (v případě VPS u vpsFree je to vždy nixos):

sudo nix-channel --add https://nixos.org/channels/nixos-23.05 nixos

Následně můžeme udělat update (načtení kanálu a balíčků z něj):

sudo nix-channel --update

A samotný upgrade systému:

sudo nixos-rebuild switch --upgrade

V této fázi bude třeba velmi pravděpodobně změnit distribuci v detailu vps ve vpsAdminu a také upravit konfiguraci podle doporučení (různá změna konfigurace, tvarů názvů hodnot..) která vyskočí v terminálu.

Správa VPS

Přejdi na návody VPS pro více informací o naší infrastruktuře a možnostech VPS.

navody/distribuce/nixos.txt · Poslední úprava: 2023/12/09 14:02 autor: aither

Nástroje pro stránku