Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


navody:vps:vpsadminos:ip_adresy

IP adresy

Tato stránka popisuje práci s IP adresami na vpsAdminOS. Pro OpenVZ VPS tyto informace neplatí.

Veřejné IP adresy

Každý člen má k dispozici 1 veřejnou /32 IPv4 adresu a 32 /64 IPv6 adres. Další veřejné IPv4 adresy jsou za poplatek, IPv6 jsou na dotaz.

Privátní IP adresy

Privátní IP adresy přistupují k Internetu přes NAT a zvenku tedy nejsou dostupné. Privátní adresy jsou užitečné, pokud rozdělíte přidělené prostředky mezi více VPS. Často není veřejná IPv4 adresa potřeba a zároveň fungovat pouze s IPv6 je problematické, protože některé servery ji stále nepodporují.

Aktuálně je nutné si o přidělení privátních adres požádat na podpoře.

Vlastnictví IP adres

V produkčním prostředí je používán koncept vlastnictví IP adres. Jakmile je adresa poprvé přiřazena k VPS, nastaví se její vlastník. I když je pak adresa z VPS odebrána, vlastník adresy se nezmění. Při přiřazování adres k VPS je nutné nejprve přiřadit adresy již vlastněné a až potom vybrat nové.

Vlastnictví zabraňuje tomu, aby někdo mohl sebrat dočasně nepoužívanou adresu a také aby někdo nečinil z IP adresy neplechu, dostal ji na blacklisty a pak by si vzal adresu jinou. Adresu s poškozenou reputací by pak dostal někdo jiný.

Na playgroundu se vlastnictví neuplatňuje.

Přehled adres

V menu Networking → IP addresses je k dispozici seznam adres. Zobrazují se zde adresy vlastněné nebo přidělené k VPS a adresy, které jsou k dispozici. Přimo z tohoto seznamu je možné adresy přiřazovat k VPS.

V sloupcích TX a RX se zobrazuje maximální možný datový tok v Mbps.

Routování adres a adresy na síťovém rozhraní

Adresy se k VPS přiřazují ve dvou krocích. Adresa je do VPS potřeba naroutovat a poté přiřadit na síťové rozhraní. Naroutovat lze i větší sítě, např. /64 IPv6. Na rozhraní se pak přiřadí vybrané adresy, případně lze naroutovanou síť používat na kontejnery, atp. a na rozhraní VPS žádnou adresu nepřiřazovat.

Ve vpsAdminu jsou na správu rout a adres na rozhraní dva formuláře v nastavení VPS:

Z každé sítě vpsAdminu umožňuje přidat první adresu na síťové rozhraní. Pokud jich potřebujete více, můžete tak docílit úpravou konfigurace uvnitř VPS, např. na Debianu viz /etc/network/interfaces. Případně napište na podporu a více adres na rozhraní můžeme přidat i přes vpsAdmin. Jen to zatím není zpřístupněno ve webovém rozhraní.

navody/vps/vpsadminos/ip_adresy.txt · Poslední úprava: 2019/12/31 17:03 autor: KerryCZE