Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


navody:vps:exporty

Exporty datasetů/snapshotů

Exporty datasetů/snapshotů se používají pokud chceme do VPS připojit NAS nebo obsah snapshotu (zálohy). Vytvoření exportu nám daný dataset/snapshot zpřístupní přes NFS. Každý export má svou IP adresu a cestu, pomocí které ho můžeme mount-nout do VPS, viz níže.

Vytvoření exportu

Exporty najedeme v hlavním menu vpsAdminu, položka Exports. Nový export datasetu lze vytvořit buď ze seznamu datasetů v menu NAS:

Nebo z menu ExportsExport dataset, kde se zobrazí formulář s výběrem datasetů k exportu.

Snapshoty lze exportovat z menu BackupsVPS backups, popř. NAS backups:

Nastavení exportu

U každého exportu lze nastavit, které VPS jej budou moct připojit. Pokud ponecháte zaškrtnuto All VPS, export se bude automaticky přizpůsobovat IP adresám vašich VPS. Případně je možné si vybrat, které VPS nebo IP adresy budou mít přístup. U každého VPS/IP adresy lze nastavovat různé volby NFS serveru, např. read-only a read-write. Více info viz man exports(5).

NFS server je možné vypnout/zapnout, IP adresa serveru je zachována.

Jeden dataset/snapshot může být exportován pouze jednou, nicméně připojen může být vícekrát a to i na OpenVZ.

Připojení ve VPS

Při vytvoření exportu se na příslušném nodu spustí dedikovaný NFS server. vpsAdmin vám zobrazí adresu tohoto serveru a cestu exportovaného datasetu/snapshotu.

Zobrazují se zde rovněž ukázky různých způsobů připojení, tzn. pomocí příkazu mount, pomocí záznamu v /etc/fstab, nebo systemd mount unit.

Pro připojení je potřeba mít nainstalovány NFS utility, balíček se často jmenuje nfs-client, nfs-utils nebo nfs-common. NFS server instalovat nemusíte.

Pokud chcete připojit export k VPS, která je ještě na OpenVZ, tak je potřeba v detailu VPS povolit v okénku „features“ NFS.

navody/vps/exporty.txt · Poslední úprava: 2021/04/08 16:48 autor: Aither