Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


navody:vps:cgroups

Control groups (cgroups)

Control groups (dále jen cgroups) v Linuxu slouží pro limitování a účtování prostředků skupin procesů, tzn. například počítají využitý čas na CPU a umožňují nastavovat kvóty, účtují paměť a omezují její velikost. Na vpsAdminOS jsou cgroups stěžejní součást systému: každé VPS běží ve své cgroup a samozřejmě může svoje procesy dále rozdělovat do podskupin, které si vytvoříte. Toto většinou obstarává init systém a s cgroups přimo do styku nepřijdete.

Podstatné je, že existují dvě verze cgroups: v1 a v2. Protože VPS jsou kontejnery, použitá verze cgroups je dána hostitelem a uvnitř VPS nelze změnit. Aktuálně používáme všude cgroups v1. Tato verze je postupně vytlačována a v roce 2024 se dá čekat odstranění její podpory ze systemd.

cgroups v2

Postupný přechod na cgroups v2 plánujeme v roce 2023. Situace je komplikovaná tím, že starší systémy cgroups v2 nepodporují a v rámci jednoho node lze používat buď v1, nebo v2. Budeme tedy provozovat nody s cgroups v1 pro starší distribuce a nody s cgroups v2 pro nové VPS a distribuce, které v2 už podporují. Cílem je přesunout vše co půjde na cgroups v2.

Podpora cgroups v2

Tyto distribuce podporují cgroups v2:

  • Alpine Linux s aktuálním init skriptem ze šablony
  • CentOS / Alma Linux / Rocky Linux >= 8
  • Debian >= 9
  • Devuan s aktuálním init skriptem ze šablony
  • Fedora >= 31 (možná i starší)
  • NixOS >= 19.03 (možná i starší)
  • openSUSE Leap >= 15.1 (možná i starší)
  • Ubuntu >= 18.04
  • Void Linux s aktuálním init skriptem ze šablony

Nastavení verze cgroups

V detailu VPS lze nastavit verzi cgroups, kterou VPS vyžaduje. Pro většinu konfigurací by mělo stačit se spolehnout na podporu cgroups v2 v distribuci. Výchozí nastavení se tedy řídí použitou distribucí, která je uvedena ve vpsAdminu. VPS, u kterých to nastavení a distribuce umožňuje, budeme postupně přesouvat na nody s cgroups v2.

Pokud aplikace ve VPS vyžadují konkrétní cgroups verzi a změna není možná, lze to nastavením ve vpsAdminu zohlednit. Pokud by sis naopak přál verzi cgroups změnit, napiš prosím na podporu a VPS přesuneme na jiný node (zatím však node s cgroups v2 nemáme, je to v řešení).

navody/vps/cgroups.txt · Poslední úprava: 2023/03/17 16:47 autor: Aither