Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


navody:vps:cgroups

Control groups (cgroups)

Control groups (dále jen cgroups) v Linuxu slouží pro limitování a účtování prostředků skupin procesů, tzn. například počítají využitý čas na CPU a umožňují nastavovat kvóty, účtují paměť a omezují její velikost. Na vpsAdminOS jsou cgroups stěžejní součást systému: každé VPS běží ve své cgroup a samozřejmě může svoje procesy dále rozdělovat do podskupin, které si vytvoříte. Toto většinou obstarává init systém a s cgroups přimo do styku nepřijdete.

Podstatné je, že existují dvě verze cgroups: v1 a v2. Protože VPS jsou kontejnery, použitá verze cgroups je dána hostitelem a uvnitř VPS nelze změnit. Většina VPS běží nad cgroups v1. Tato verze je postupně vytlačována a v blízké budoucnosti se dá čekat odstranění její podpory ze systemd (systemd v256 by stále měl fungovat).

cgroups v2

Situace je komplikovaná tím, že starší systémy cgroups v2 nepodporují a v rámci jednoho node lze používat buď v1, nebo v2. Provozujeme tedy nody s cgroups v1 pro starší distribuce a nody s cgroups v2 pro nové VPS a distribuce, které v2 podporují. Na titulní stránce vpsAdminu můžeš vidět, jakou verzi cgroups jednotlivé nody používají. Do budoucna je cílem přesunout vše co půjde na cgroups v2.

Podpora cgroups v2

Tyto distribuce podporují cgroups v2:

  • Alpine Linux s aktuálním init skriptem ze šablony
  • CentOS / Alma Linux / Rocky Linux >= 8
  • Debian >= 9
  • Devuan s aktuálním init skriptem ze šablony
  • Fedora >= 31 (možná i starší)
  • NixOS >= 19.03 (možná i starší)
  • openSUSE Leap >= 15.1 (možná i starší)
  • Ubuntu >= 18.04
  • Void Linux s aktuálním init skriptem ze šablony

Nastavení verze cgroups

V detailu VPS lze nastavit verzi cgroups, kterou VPS vyžaduje. Pro většinu konfigurací by mělo stačit se spolehnout na podporu cgroups v2 v distribuci. Výchozí nastavení se tedy řídí použitou distribucí, která je uvedena ve vpsAdminu. VPS, u kterých to nastavení a distribuce umožňuje, budeme postupně a dle možností přesouvat na nody s cgroups v2.

Pokud aplikace ve VPS vyžadují konkrétní cgroups verzi a změna není možná, lze to nastavením ve vpsAdminu zohlednit. Pokud by sis naopak přál verzi cgroups změnit, napiš prosím na podporu a VPS přesuneme na jiný node.

navody/vps/cgroups.txt · Poslední úprava: 2024/05/22 20:16 autor: aither

Nástroje pro stránku