Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


informace:openvz

Toto je starší verze dokumentu!


Virtualizační technologie OpenVZ

Tato stránka obsahuje zastaralé informace.

Aktuální produkční platformou, na které běží VPS, je vpsAdminOS.

Proč tolik prosazujete OpenVZ?

To, co aktuálně umí plná virtualizace dostupná pod Linuxem (KVM, Xen), pro nás v porovnání s OpenVZ kontejnery není dostatečné. U nás například nelimitujeme CPU, což by s jakoukoliv jinou technologií nebylo možné. Ze všech zmíněných možností virtualizace má OpenVZ také nejmenší režii (zejména proto, že jde o kontejnery.)

Co pro mě znamená použití OpenVZ?

Co je stejné?

VPS se ve většině situací chová stejně jako fyzický linuxový server (nebo plně virtualizovaný virtuální server) s danou distribucí. Má svoje účty, svoje aplikace, svoje data.

Co je jiné?

U plné virtualizace má virtuální server z pohledu operačního systému svůj vlastní (virtualizovaný nebo paravirtualizovaný) hardware. Na tomto hardwaru je následně spuštěno jádro, přičemž každý virtuální server může mít jiné. U OpenVZ toto neplatí; virtuální server nemá svůj hardware, nemá žádné PCI ani jiné sběrnice, ani svojí síťovou kartu. Také nemá vlastní jádro; aplikace běží pod jádrem hostitelského stroje.

Co mi na OpenVZ nebude fungovat?

V podstatě je problém s každou aplikací, která by chtěla pracovat ve velmi těsné vazbě na hardware (což platí pro většinu způsobů virtualizace) nebo využívat speciální vlastnosti jádra. Problémy tak můžete mít, pokud budete chtít používat pokročilý routing, shaper, některé pokročilé využití iptables (hlavně IPv6, IPv4 NAT je možný pouze s workaroundem).

Na druhou stranu u nás narazíte na pravděpodobně nejlépe vyladěné nasazení OpenVZ, které máte šanci potkat. Nechceme se tím chvástat, ale Snajpa ladění OpenVZ na našich serverech věnuje opravdu hodně nocí :-).

Můžu mít novější jádro?

Ne, respektive jedině s využitím KVM.

VPS (tedy kontejnery) sdílí jádro s hostitelem. OpenVZ je vyvíjeno nad kernelem z RHEL6 – 2.6.32. Žádné jiné jádro použít nelze, OpenVZ funguje jen nad touto verzí. Nicméně, toto jádro obsahuje spoustu patchů a backportů navíc, takže na něm funguje např. i Docker.

Aplikace, které k běhu vyžadují novější jádro, často kontrolují pouze jeho verzi a na základě toho odmítnou fungovat, i když naše jádro potřebnou funkcionalitu obsahuje. Z tohoto důvodu umí OpenVZ kontejnerům podstrčit falešnou verzi kernelu, aby byly aplikace spokojeny. Např. VPS používající Debian 8 vidí verzi 3.16.6, ale pořád se jedná o jedno a to samé jádro, kontejner vidí pouze jiné číslo verze.

Jedinou možností, jak si nainstalovat skutečně libovolný kernel, je použít KVM.

Odkazy

informace/openvz.1586558512.txt.gz · Poslední úprava: 2020/04/10 22:41 autor: snajpa

Nástroje pro stránku