Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


navody:vps:vpsadminos:storage

Toto je starší verze dokumentu!


Datasety, snapshoty, mounty a exporty na vpsAdminOS

Tato stránka popisuje rozdíly při práci s datasety na OpenVZ a vpsAdminOS. Pro OpenVZ VPS se nic nemění, popsané změny se týkají jen VPS na vpsAdminOS.

NAS

NAS datasety nelze připojit přímo přes vpsAdmin tak jako na OpenVZ. Místo toho se datasety přes vpsAdmin exportují pomocí NFS a do VPS si je připojíte manuálně.

Datasety VPS

Datasety VPS lze připojovat pouze lokálně v rámci jednoho VPS, tzn. není možné připojit disk jiné VPS. Datasety VPS rovněž nejde ani exportovat přes NFS. Pro sdílení dat mezi VPS je prozatím nutné využít buď nějaký souborový systém založený na FUSE, nebo využít nasbox (nezálohovaný!).

Snapshoty

Snapshoty se připojují opět pomocí exportu, mount přímo z vpsAdminu provést nelze.

Exporty

Pro správu NFS exportů přibyla v hlavním menu vpsAdminu položka Exports. Nový export datasetu lze vytvořit buď ze seznamu datasetů v menu NAS:

Nebo z menu ExportsExport dataset, kde se zobrazí formulář s výběrem datasetů k exportu.

Snapshoty lze exportovat z menu BackupsVPS backups, popř. NAS backups:

Nastavení exportu

U každého exportu lze nastavit, které VPS jej budou moct připojit. Pokud ponecháte zaškrtnuto All VPS, export se bude automaticky přizpůsobovat IP adresám vašich VPS. Případně je možné si vybrat, které VPS nebo IP adresy budou mít přístup. U každého VPS/IP adresy lze nastavovat různé volby NFS serveru, např. read-only a read-write. Více info viz man exports(5).

NFS server je možné vypnout/zapnout, IP adresa serveru je zachována.

Jeden dataset/snapshot může být exportován pouze jednou, nicméně připojen může být vícekrát a to i na OpenVZ.

Připojení ve VPS

Při vytvoření exportu se na příslušném nodu spustí dedikovaný NFS server. vpsAdmin vám zobrazí adresu tohoto serveru a cestu exportovaného datasetu/snapshotu.

Zobrazují se zde rovněž ukázky různých způsobů připojení, tzn. pomocí příkazu mount, pomocí záznamu v /etc/fstab, nebo systemd mount unit.

Pro připojení je potřeba mít nainstalovány NFS utility, balíček se často jmenuje nfs-client, nfs-utils nebo nfs-common. NFS server instalovat nemusíte.

Pokud chcete připojit export k VPS, která je ještě na OpenVZ, tak je potřeba v detailu VPS povolit v okénku „features“ NFS.

navody/vps/vpsadminos/storage.1602683667.txt.gz · Poslední úprava: 2020/10/14 15:54 autor: KerryCZE