Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


navody:vps:uzivatele

Toto je starší verze dokumentu!


Správa uživatelského účtu

Konfigurace e-mailových adres

vpsAdmin umožňuje nastavit jeden primární e-mail patřící majiteli účtu – členovi v našem spolku. Ten musí být nastaven a může být jen jeden. Krom toho je možné nastavit různé e-mailové adresy pro různé typy kontaktů – např. účetní a správce VPS. Toto nastavení lze měnit v detailech uživatelského účtu (vpsAdmin → Edit profile).

Například, správce členství (role account management) dostává následující maily:

  • upozornění k platbě členského příspěvku,
  • pozastavení/obnovení členství,
  • potvrzení přijetí platby.

Správce VPS (role system administrator) pak maily o:

  • změně stavu VPS,
  • změně konfigurace VPS,
  • stahování záloh,
  • migrace VPS.

Detailní nastavení

Komu by nestačilo nastavení různých e-mailových adres pro různé role, nebo některé e-maily nechce vůbec dostávat, existuje ještě pokročilé nastavení (vpsAdmin → Edit profile → Advanced e-mail configuration). Zde si můžete nastavit libovolné adresy pro vybrané typy e-mailů, případně zasílání zrušit úplně.

Autentizační tokeny

Autentizace uživatelů do systému probíhá buď přes HTTP basic, nebo autentizační tokeny. Právě ony autentizační tokeny můžeme vidět a spravovat (vpsAdmin → Edit profile → Authentication tokens).

Vidíme zde seznam aktivních tokenů, jejích platnost a kdo je vytvořil. Tento přehled se hodí pokud máte více tokenů s dlouhou platností pro různé aplikace.

Samotné webové rozhraní vpsAdminu tokeny také využívá. Přes CLI nebo klientskou knihovnu obecně si můžete vytvořit token s trvalou platností. Na této stránce můžete tokenu nastavit popisek či ho smazat (odepřít přístup aplikaci, která jej využívá).

Log přihlášení a vykonaných akcí

vpsAdmin loguje všechny přihlášení a pamatuje si, jaké akce byly vykonány (vpsAdmin → Edit profile → Session log).

Vidíme zde kdy došlo k přihlášení, jaký způsob autentizace byl využit, IP adresy, identifikace klienta a máme možnost se podívat, jaké příkazy byly v daném sezení vykonány.

Dvoufázové přihlašování

navody/vps/uzivatele.1558106357.txt.gz · Poslední úprava: 2019/05/17 17:19 autor: KerryCZE