Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


informace:zacatek

Toto je starší verze dokumentu!


Jak začít?

Co je to VPS?

VPS je zkratka pro Virtuální Privátní Server. Ten běží na fyzickém počítače v datovém centru, ale dělí se o obrovský výkon s ostatními virtuálními servery. Každý uživatel tak má část prostředků, které fyzický server nabízí.

Z hlediska uživatele se ale virtuální server chová jako samostatný počítač se svou pamětí, svým diskem, svým připojením k síti, vlastními IP adresami a vlastní administrací. Nad svým VPS máte jako administrátor plnou kontrolu, aniž byste ovlivnili VPS ostatních členů.

Jak si pořídit vlastní VPS?

Stačí vyplnit přihlášku a do 24 hodin dostaneš přístup ke svému vlastnímu virtuálnímu serveru. Do týdne pak musíš zaplatit členský poplatek alespoň na tři měsíce dopředu. Jak svůj server využiješ, co na něj nainstaluješ a jak ho budeš spravovat je už na tobě.

Jak si vybrat distribuci?

Linuxová distribuce je konkrétní operační systém postavený na linuxovém jádře a dalším otevřeném software. Distribuce se liší ve správě software a některých utilitách, software v nich je ale stále stejný. Pokud netušíte, jakou distribuci vybrat, sáhněte po Debianu či Ubuntu. Obě jsou si velmi podobné a obě jsou podporovány velkou komunitou na internetu. Naleznete pro ně také nejvíce návodů.

informace/zacatek.1414580749.txt.gz · Poslední úprava: 2014/10/29 12:05 autor: petr